Tanoreksja jest to uzależnienie, polegające na nieustającej chęci bycia opalonym. Osoby uzależnione odczuwają potrzebę nadmiernego przebywania na słońcu lub w solarium. Wciąż wydaje im się, że ich ciało jest blade, czyli w ich rozumowaniu nieatrakcyjne, choć w rzeczywistości ich cera może być już wyróżniająco się opalona.

Uzależnienie od solarium zazwyczaj zaczyna się niewinnie, najczęściej od kilku wizyt w solarium. Gdy przyzwyczajamy się do wyglądu naszej skóry wydaje nam się, ze opalenizna blednie i odczuwamy potrzebę ponownego zastosowania opalania. Niepokój powinny budzić już takie objawy jak potrzeba korzystania z solarium przynajmniej raz w tygodniu i systematyczne zwiększanie czasu opalania. Niestety tanorektykom nie sposób jest uświadomić, że są wystarczająco opaleni, twierdzą, że robią to dla urody i poprawiania kondycji zdrowotnej skóry, zaś prawda jest taka, że zazwyczaj uzależnienie kończy się rakiem skóry. W Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że aż w 90% przypadkach wykrycia nowotworów skóry przyczyną było nadmierne opalanie się pacjentów.

Najczęstsze skutki uzależnienia to:

– pojawianie się zmarszczek,

– szybsze starzenie się skóry,

– zapalenia skóry,

– nowotwory,

– uszkodzenie wzroku,

– pęknięcia wrażliwych miejsc na skórze,

– intensywny trądzik,

– poparzenia skóry,

– depresja.

Leczenie tanoreksji polega na regularnych konsultacjach z psychoterapeutą i psychologiem, podczas terapii pacjent powinien być otoczony życzliwym nastawieniem ludzi. Uzależnienie dotyka w większości przypadków kobiety w średnim wieku, choć coraz częściej dotyka również młode dziewczęta.

Tanoreksja jest stosunkowo młodym uzależnieniem, o którym można było usłyszeć kilka lat temu, gdy zmarła Brytyjka, która rozpoczynając „przygodę” z solarium w wieku 14 lat, po 7 latach zauważyła przebarwienia na swojej nodze. Opalała się nawet dwa razy dziennie. Okazało się, że tajemniczymi przebarwieniami jest rak. Zamierzała podzielić się swoimi doświadczeniami z solarium przestrzegając inne dziewczyny, niestety jej się nie udało. Akcja przeciw opalaniu została poprowadzona przez jej najbliższych. Brytyjka osierociła dwójkę dzieci.

Więcej informacji:

gastramin ulotka I audioxen co to jest I artroser forum I grow ultra ceneo

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *